ایکار » مقالات » موفقیت شغلی» ۹ شغل مناسب برای خانم‌های خجالتی

۹ شغل مناسب برای خانم‌های خجالتی


به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران(econews.ir)، به تازگی از دانشگاه فارغ التحصیل شده است. رشته تحصیلی اش مدیریت بازرگانی است اما تا به حال نتوانسته شغل مورد نظرش را پیدا کند. چند بار هم در مصاحبه های شغلی شرکت کرده اما هر بار جواب منفی بوده است.
وقتی در جمع حاضر می شود استرس زیادی دارد، در محیط های شلوغ راحت نیست و ترجیح می دهد کاری را در خانه انجام دهد. همین ویژگی باعث شده از پیشرفت کاری باز بماند. شاید مشکل او را شما یا یکی از نزدیکان تان هم تجربه کرده باشید. خیلی از ما ویژگی های شخصیتی خاصی داریم که یا باید برای تغییر آنها تلاش کنیم یا شغل مان را متناسب با خصوصیات شخصیتی مان انتخاب کنیم؛ برای مثال فردی که خیلی پر هیاهو و پر جنب و جوش است با استخدام در یک پست اداری از حرفه اش راضی نمی شود.
برعکس، کار کردن در محیط های کاری شلوغ که مشتریان زیادی دارند، برای افراد کمرو و خجالتی مناسب به نظر نمی رسد. پس افراد خجالتی چه کار کنند؟ اگر خجالتی هستید و به دنبال کار می گردید یا می خواهید رشته تحصیلی مناسبی را انتخاب کنید، چند پیشنهاد خوب برایتان داریم.
۱. گرافیست
یکی از بهترین مشاغل برای افراد خجالتی طراحی گرافیک است این افراد می توانند در محیط های آرام یا حتی در خانه رایانه مناسبی داشته باشند و دور از هیاهو خلاقیت خود را شکوفا کنند. ایده های خلاقانه این افراد در تنهایی بهتر کشف می شوند.
این شغل ایجاب می کند فرد ساعت هایی در روز را تنها باشد و روی ایده های جدید فکر کند.
اگر فردی خجالتی هستید، بهتر است برای ورود به این رشته وارد دانشکده های هنری شوید یا در آموزشگاه های مرتبط مدرکی را در ارتباط با طراحی گرافیک بگیرید. طراحان گرافیک می توانند در بخش های مطبوعاتی، مجلات مختلف، مراکز تهیه پوستر، بخش های طراحی آگهی ها، طراحی بسته بندی محصولات و... مشغول شوند و درآمد خوبی داشته باشند.
هر قدر ایده های تازه ای به فکرتان برسد، موفق تر می شوید. در این شغل لازم نیست هر روز با مشتریان در ارتباط باشید و کمرویی شما مانع از پیشرفت تان نمی شود.
۲. طراح سایت های اینترنتی
اگر به رشته های هنری علاقه ندارید ولی خلاقیت تان نسبت به اطرافیان تان بیشتر است. سراغ رشته های کامپیوتری بروید و طراحی سایت های اینترنتی را به عنوان گرایش شغلی اصلی انتخاب کنید.
این روزها با فراگیر شدن اینترنت و نیاز افراد به داشتن وب سایت و دستیابی به اطلاعات تازه، تعداد سایت های اینترنتی روز به روز بیشتر می شود و اگر کمی پشتکار داشته باشید، پیشنهادهای شغلی زیادی سراغ تان می آید و خوب پول در می آورید. برای موفقیت در طراحی سایت های اینترنتی خیلی لازم نیست با مردم در ارتباط باشید.
حتی می توانید بعضی از پروژه ها را تلفنی قبول کنید اما برگ برنده شما خلاقیت تان است که کارهای شما را متمایز از دیگران نشان می دهد.
۳. مسئول بایگانی
آقای «شست چی» را در سریال مرد هزار چهره یادتان می آید؟ نمونه بارز فردی خجالتی که کارش بایگانی پرونده های مختلف بود و در زیرزمین اداره کار می کرد. البته همه مسئولان بایگانی در زیرزمین اداره ها مشغول به کار نمی شوند. بعضی از آنها هر روز باید پرونده مشتریان را تحویل دهند و گروهی دیگر مراجعه کنندگان کمتری دارند و لازم نیست زیاد با مردم در ارتباط باشند.
هر قدر محیط کار مسئول بایگانی خجالتی خلوت تر باشد از شغلش راضی تر می شود.
۴. حسابدار
در این شغل به جای ارتباط با ارباب رجوع، صبح تا عصر باید با فاکتورهای مختلف سروکله بزنید و به جای حرف زدن با مشتریان سمج، با اعداد و ارقام سر و کار دارید. در محیط های اداری، دفتری بی و سروصدا در اختیارتان قرار می دهند تا با خیال راحت جمع و تفریق ها را انجام دهید.
اگر تجربه تان زیاد شود حقوق خوبی می گیرید. در صورتی که بخواهید محیط کارتان را تغییر دهید هم جای نگرانی وجود ندارد. با کمی پرس و جو می توانید در جای دیگری استخدام شوید چون بازار کار این رشته به راحتی اشباع نمی شود و برای تازه واردها هم شانس استخدام بیشتری وجود دارد.
۵. برنامه نویس رایانه
بیشتر مواقع خودتان هستید و یک رایانه. برای رایانه برنامه های زیادی مورد نیاز است و تحصیل کرده های خجالتی این رشته هم بیکار نمی مانند. در این شغل امکان کار مستقل برای شما وجود دارد و لازم نیست با اقشار مختلف مردم سر و کار داشته باشید.
۶. نقاش
نقاشی حرفه خلاقانه دیگری است که کمتر به تبادل با افراد نیاز دارد. البته برای تبدیل شدن به یک نقاشی مشهور باید با اجتماعات هنری در تماس باشید و کمی خودتان را در گروه های هنری درگیر کنید اما هنگام تولید اثر نیازی به مراوده با آدم ها ندارید. یک فرد خجالتی می تواند نقاش موفقی شود. فقط باید تمرین و پشتکار زیادی به خرج دهید.
۷. مترجم و نویسنده
همه نویسنده ها گوشه گیر و خجالتی نیستند اما این شغل هم برای افراد کمرو و منزوی مناسب به نظر می رسد. با این وجود برای تبدیل شدن به نویسنده ای چیره دست داشتن استعداد حرف اول را می زند. ترجمه رمان و کتاب های مختلف کار ساده تری است که مانند نویسندگی به استعداد شگفت انگیزی نیاز ندارد. این حرفه هم برای افراد خجالتی مناسب است. کافی است کتاب مورد نظرتان را پیدا کنید و بعد از چند هفته و چند ماه پشت میز بنشینید و بی سروصدا متن مورد نظرتان را ترجمه کنید. کار در دارالترجمه ها هم پیشنهاد کاری دیگری برای خجالتی هاست.
۸. اکولوژیست
به دوستداران خجالتی طبیعت و حیات وحش توصیه می شود سراغ رشته های مرتبط با زیست شناسی و اکولوژی بروند چون این رشته ها به تحقیق و پژوهش در محیط های طبیعی نیاز دارند و باید بیشتر وقت ها در زیستگاه های مختلف گیاهی و جانوری مشغول جستجو باشید. جانورشناسی و تحقیق درباره موجودات خشکی و دریا هم شما را با افراد مختلف درگیر نمی کند. در نتیجه این جور مشاغل هم برای افراد خجالتی کاملاً مناسب به نظر می رسند.
۹. مهندس کشاورزی
به گلکاری، باغبانی یا مشاغل دیگری مانند مهندسی کشاورزی علاقمند هستید؟ این مشاغل نیز به روابط عمومی قوی نیاز ندارند. حتی می توانید خارج از شهر زمینی تهیه کنید و حرفه مستقل خود را راه بیندازید. توصیه می شود برای بازاریابی محصولات تان با فردی شریک شوید که کمرو نباشد، وگرنه باید خودتان آنها را از خودتان بخرید. حس این مشاغل این است که بیشتر روز سرتان با گل و گیاهان، آبیاری و امور کشاورزی مشغول است و از محیط های پر هیاهوی شهری دور می مانید. پرورش ماهی، پرورش قارچ در خانه و زنبورداری هم از جمله مشاغل مرتبط با بخش های کشاورزی هستند که برای افراد کمرو مناسب به نظر می رسند.
چطور در مصاحبه های شغلی پیروز شوید؟
اگرچه افراد خجالتی معمولاً تحصیل کرده و دارای استعدادهای درخشانی هستند اما نمی توانند در مصاحبه های شغلی درباره خودشان خوب حرف بزنند؛ بنابراین در همان اولین برخورد با کارفرما، تاثیر مثبتی ایجاد نمی کنند. در نتیجه در مصاحبه رد می شوند.
بنابراین اگر جزو افراد کمرو و خجالتی هستید قبل از حضور در مصاحبه های شغلی به چند نکته دقت کنید تا شانس تان برای استخدام بیشتر شود.
ـ قبل از انجام مصاحبه یک بار در محیط کار حاضر شوید. شرایط را ببینید و تصویری از موقعیت در ذهن تان داشته باشید. در این صورت در روز مصاحبه آرامش تان بیشتر می شود.
ـ تصور کنید مصاحبه برای شما موفقیت آمیز بوده و در آزمون قبول شده اید. اگر دیدگاه شما این باشد که عضوی از شرکت جدید هستید، در این صورت می توانید این طرز فکر را در لحن گفتار و رفتارتان هم نشان دهید. در نتیجه به موفقیت نزدیکتر می شوید.
ـ به صحبت های فردی که از شما مصاحبه می گیرد، خوب توجه کنید. شاید از روی خجالت تصمیم بگیرید بیشتر به زمین نگاه کنید.
این حرکت اشتباه محض است. به او خیره نشوید ولی نگاهی تیزبین و نکته سنج داشته باشید. افراد نگران مدام به زمین نگاه می کنند. این بدترین اشتباه ممکن در مصاحبه های شغلی است و این پیغام را انتقال می دهد که شما فردی ترسو هستید که قدرت پذیرش مسئولیت ها و ارتباط با دیگر همکاران تان را ندارید.
ـ با آمادگی قبلی در مصاحبه شرکت کنید. از قبل درباره سابقه کاری، میزان تحصیلات، دانشگاه محل تحصیل و پروژه هایی که انجام داده اید، پاسخ هایی در ذهن تان داشته باشید و این موارد را چند بار برای خودتان توضیح دهید تا هنگام مصاحبه با اعتماد به نفس بیشتری درباره آنها حرف بزنید چون اگر خودتان نتوانید درباره کارها و سوابق تان به خوبی و با اعتماد به نفس کامل توضیح دهید چه انتظاری دارید از مصاحبه کنندگان تحت تاثیر قرار بگیرند و بلافاصله شما را از فهرست نامزدهای احتمالی کنار نگذارند.
راز موفقیت در مصاحبه شغلی
اگر به شما گفته می شود که یکی از صندلی ها را برای نشستن انتخاب کنید، سراغ صندلی هایی بروید که پشتی محکمی دارند. روی کاناپه لم ندهید. وقتی با وضعیت فیزیکی صاف و محکم روی صندلی می نشینید، راحت تر می توانید صحبت کنید. در فاصله خیلی دور یا خیلی نزدیک ننشینید. باید به اندازه کافی به مصاحبه شونده نزدیک باشید تا حرف هایش را بشنوید و در عین حال برای حریم شخصی او مزاحمت ایجاد نکنید.
اگر کمرو هستید و شخصیتی گوشه گیر دارید شغلی مناسب شماست که ...
ـ نیاز به ارتباط وسیع با افراد دیگر نداشته باشد چون هر قدر هم که سعی کنید با روحیه تان جور در نمی آید.
ـ نیاز به خلاقیت بالا دارد چون معمولاً افراد خجالتی خلاقیت بالایی دارند ولی به دلیل کمرو بودن مجال بروز آن را پیدا نمی کنند. با انتخاب شغل هایی مانند نقاشی، طراحی گرافیک، نویسندگی و... به خوبی می توانید بدون نیاز به برقرار کردن ارتباط مستقیم با دیگران، حس خود را به آنها منتقل کنید.
ـ نیاز به تمرکز بالایی دارد چون در شغل هایی مانند حسابداری و مسئول بایگانی تمرکز شرط اول است.

نظر خود را ارسال کنید
[نظر شما پس از تایید مدیر نمایش داده می شود.]

خبرها و مقالات دیگر