ایکار » مقالات » موفقیت شغلی» ۱۷ شغل مناسب برای کسانی که لیسانس دارند

۱۷ شغل مناسب برای کسانی که لیسانس دارند


فصل تابستان به معنای فارغ‌التحصیلی بسیاری از دانشجویانی است که دوره چهار ساله تحصیل در مقطع کارشناسی را به پایان می‌برند. بعد از این دوره- اگر خدمت سربازی برای پسران اجازه دهد- همه به فکر این می‌افتند که راه بازار کار را در پیش بگیرند. این البته موضوعی نیست که مختص ایران باشد. در ایالات متحده به عنوان قدرت اقتصادی برتر جهان هم همین موضوع وجود دارد. از این روست که سایت بیزنس اینسایدر به معرفی ۱۷ شغلی پرداخته که لازمه در اختیار گرفتن آنها داشتن مدرک کارشناسی است نه بیشتر. بسیاری از این مشاغل برای دانشجویان ایرانی هم الهام‌بخش است و از این رو اگر مشکل بیکاری فارغ‌التحصیلان جهانی است راه‌حل‌های آن هم می‌تواند مشترک و جهانی باشد. ما این ۱۷ شغل را در ۵ گروه معلم، حسابدار، تحلیلگر بازار، رایانه و مهندس تقسیم کردیم و البته از سه شغل، تنها نام بردیم.

90466

معلم: طبیعی است که در ایران، اکثر دبیران از طرق آموزش و پرورش دولتی تامین می‌شوند و مدیران مدارس غیردولتی هم به هر کسی برای دبیری اطمینان ندارند ولی اگر فردی دانش لازم برای این کار را داشته باشد؛ این احتمال وجود دارد که به عنوان یک کارآموز ساده به مدرسه برود و یک دبیر ماهر شود. سایت بیزنس اینسایدر می‌گوید یک معلم ابتدایی در آمریکا سالانه ۵۳ هزار دلار حقوق دارد. معلم دوران راهنمایی هم شغل دیگری است که در این فهرست وجود دارد. درست است که نظام آموزشی به دو مرحله ابتدایی و متوسطه تقسیم شده اما همه می‌دانیم که سه سال اول دوره متوسطه، راهنمایی است و درس دادن در این دوره نیاز چندانی به مهارت بالاتر از سطح کارشناسی ندارد. متوسط حقوق این شغل هم مثل دوره ابتدایی ۵۳ هزار دلار است. معلم خصوصی در همه دوره‌ها از مهدکودک گرفته تا ابتدایی شغل دیگر این فهرست است. این افراد ۵۳ هزار دلار حقوق می‌گیرند. 

حسابدار: حسابداری شغلی است که یک شرکت هم در دوران رونق و خوشی به آن نیاز دارد و هم در زمان بحران و ناخوشی. به عبارت دیگر می‌توان چنین گفت که تا چرخ اقتصاد در حال گشتن است، حسابداری شغلی است که در بازار خریدار دارد. بنابراین این شغل به عنوان یک کار مناسب برای افرادی که لیسانس دارند مطرح می‌شود. متوسط حقوق یک حسابدار در آمریکا نزدیک به ۶۳ هزار دلار در یک سال است. در همین راستا شغل دیگری هم وجود دارد که می‌تواند با یک کارشناسی هم پولساز باشد. شغلی که البته کمتر در ایران اثری از آن وجود دارد. تخمینگر هزینه عنوان شغلی است که فرد در آن سعی می‌کند زمان و هزینه و نیروی انسانی لازم برای انجام یک پروژه را بسنجد. این افراد ۲۰ هزار دلار حقوق سالانه دارند. 

 

تحلیلگر بازار: شاید ندانید که درباره چه شغلی صحبت می‌کنیم. با توسعه کسب ‌و کارهای مختلف، رقابت در بازار تشدید شده است. در این شرایط آن کسی برنده بازی تجارت است که بتواند از نیازها و علایق مشتریان باخبر باشد و این موضوع فقط از رهگذر تحقیق علمی ممکن است. محقق بازار، اگر درسش را در مدیریت بازرگانی یا جامعه‌شناسی خوب خوانده باشد می‌تواند در آمریکا نزدیک به ۶۳ هزار دلار حقوق داشته باشد. در نزدیکی این شغل، تحلیلگران بازار مالی قرار دارند که البته در کنار مدرک کارشناسی در مدیریت یا اقتصاد نیاز به شم اقتصادی هم دارند. حقوق سالانه این افراد نزدیک به ۷۶ هزار دلار است. 

 

تحلیلگر سیستم‌های رایانه‌ای: دیگر نیازی به توضیح نیست که همه کارها در جهان رایانه‌ای شده است. از لحظه‌ای که انسان از خواب برمی‌خیزد تا لحظه‌ای که به خواب می‌رود در محاصره رایانه‌هایی است که امورات آن فرد و البته جامعه را راه می‌اندازند. بنابراین تحلیلگر سیستم رایانه‌ای به یک نیاز جدی تبدیل شده است. میانگین حقوق این شغل بسیار بالاست؛ ۹۰ هزار دلار برای هر سال. در همین زمینه رایانه ۵ شغل دیگر هم در این فهرست قرار گرفته است. همه می‌دانیم که کامپیوتر بدون نرم‌افزارهای آن چیزی نزدیک به یک دکور است. این دکور زمانی کارا می‌شود که نرم‌افزارهایی هم در زمینه سیستم و هم در زمینه نرم‌افزارهای کاربردی روی آن نصب شود. از این روست که توسعه‌دهندگان نرم‌افزار حتی با یک مدرک کارشناسی آینده خوبی دارند و می‌توانند امید داشته باشند که نزدیک به ۹۰ هزار دلار درآمد داشته باشند. کار دیگر کامپیوتری این فهرست هم مسئول شبکه است. با توسعه امور رایانه‌ای، سازمان‌ها و شرکت‌ها به سمت توسعه شبکه‌های داخلی رفتند و این شبکه‌های نیاز به مدیر دارند. البته باید نزدیک به ۷۰ هزار دلار در هر سال خرج آن مدیر شبکه کرد. برنامه‌نویسان، متخصصان امنیت سایبری، طراحان شبکه و توسعه‌دهندگان وب هم دیگر مشاغلی هستند که زمینه کاری آنها رایانه است و شاغلان در این زمینه می‌توانند با مدرک کارشناسی حقوق خوبی داشته باشند. 

مهندس عمران و ساختمان: بحران مالی نشان داد که حتی در بدترین وضعیت هم ساخت و‌ساز متوقف نمی‌شود اگرچه ممکن است روند آن کند شود. از این روست که مهندسین عمران و ساختمان حتی با یک مدرک کارشناسی هم جذب بازار کار می‌شوند و نزدیک به ۸۰ هزار دلار حقوق سالانه دریافت می‌کنند. 

به غیر از این مشاغل، طراحان گرافیک، پرستارانی که در منزل کار می‌‌کنند و مسئولان تورهای تفریحی و گردشگری هم در فهرست بیزنس اینسایدر قرار گرفته‌اند. نکته جالب این مشاغل این است که همگی از نظر اقتصادی در گروه خدمات قرار گرفته‌اند. ظاهرا آمریکایی‌ها هم می‌دانند که یک جوان با مدرک کارشناسی نمی‌تواند در یک کارخانه بزرگ به تولید صنعتی مشغول باشد و نیز نمی‌توان به او گفت که به مزرعه برو و کشت و کار کن. ظاهرا راه آینده اشتغال از مسیر خدمات می‌گذرد.


نظر خود را ارسال کنید
[نظر شما پس از تایید مدیر نمایش داده می شود.]

خبرها و مقالات دیگر