ایکار » اخبار» صندوق بین‌المللی پول: بیکاری در ایران بیشتر می‌شود

صندوق بین‌المللی پول: بیکاری در ایران بیشتر می‌شود


صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود پیش‌بینی کرد که نرخ بیکاری ایران در سال‌جاری میلادی به ۱۱/۶درصد خواهد رسید‌. در همین حال علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد ایران هم می‌گوید دولت ایران باید برای ۸ میلیون نفر اشتغال ایجاد کند.

صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود رشد اقتصادی و نرخ تورم ایران برای سال‌جاری میلادی را به‌ترتیب ۱/۵درصد و ۱۹/۸درصد برآورد و پیش‌بینی کرد اقتصاد ایران در سال آینده رشد ۲/۲درصدی داشته باشد.

به گزارش تسنیم، در جدیدترین گزارش «صندوق بین‌المللی پول» این نهاد بین‌المللی، پیش‌بینی کرد نرخ بیکاری ایران در سال‌جاری میلادی به ۱۱/۶درصد خواهد رسید‌ که نسبت به سال قبل افزایش خواهد داشت.

نرخ بیکاری ایران در سال۲۰۱۳ بالغ بر ۱۰/۴درصد اعلام شده بود.

نرخ بیکاری ایران برای سال۲۰۱۵ نیز ۱۲/۲درصد و میزان تراز حساب‌های جاری معادل ۱/۷درصد تولید ناخالص داخلی پیش‌بینی ‌شده است.

صندوق بین‌المللی پول در این گزارش رشد اقتصادی ایران برای سال‌جاری میلادی را که سه‌ماه دیگر تمام می‌شود ۱/۵درصد برآورد کرده است.

این نهاد بین‌المللی در گزارش پیشین خود که پنج‌ماه پیش در آوریل۲۰۱۴ منتشر شد رشد اقتصادی ایران برای سال۲۰۱۴ را نیز ۱/۵درصد پیش‌بینی کرده بود که بر این اساس در گزارش جدید خود پیش‌بینی‌اش از رشد اقتصادی ایران در سال۲۰۱۴ را تغییری نداده است.

بانک‌مرکزی ایران رشد اقتصادی کشور در فصل بهار مصادف با سه‌ماهه دوم۲۰۱۴ را ۴/۶درصد اعلام کرده است که به عقیده برخی کارشناسان شرایط حاکم بر اقتصاد کشور چنین رقمی را منعکس نمی‌کند.

در گزارش جدید صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی این نهاد از نرخ تورم ایران در سال۲۰۱۴ اصلاح شده است. در حالی که در گزارش ماه آوریل نرخ تورم ایران برای امسال ۲۳درصد پیش‌بینی شده بود، در گزارش جدید نرخ تورم ایران برای سال۲۰۱۴ بالغ بر ۱۹/۸درصد برآورد شده است.

علی طیب‌نیا: دولت ایران باید برای ۸ میلیون نفر اشتغال ایجاد کند

در همین حال وزیر اقتصاد اعلام کرد که دولت حسن روحانی اشتغال‌زایی را به عنوان یکی از مهم‌ترین سیاست‌ها و برنامه‌ها در دستور کار خود قرار داده و باید در سال‌های آینده برای ۸ میلیون متقاضی کار شرایط اشتغال فراهم کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران، گفته است که «تامین اشتغال مولد برای نیروی جوان کشور» از مهم‌ترین اهداف دولت کنونی است.

طیب‌نیا افزوده است که دولت باید در آینده نزدیک برای ۸ میلیون نفر شغل ایجاد کند.

وزیر اقتصاد سال گذشته از «سونامی تقاضا برای کار» سخن گفته و هشدار داده بود که بازار کار ایران در آینده‌ای نزدیک با ۸ و نیم میلیون متقاضی کار رو به رو خواهد شد و بدین ترتیب رکورد بیکاران در صد سال گذشته را خواهد شکست.

وزیر اقتصاد در آن هنگام جمعیت جدید بیکاران را متشکل از ۵ میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها و ۳ و نیم میلیون بیکار موجود عنوان کرد. طیب‌نیا همچنین گفته بود که بیکاری در زنان بالاتر از مردان است.


نظر خود را ارسال کنید
[نظر شما پس از تایید مدیر نمایش داده می شود.]

خبرها و مقالات دیگر